Poradnik

Jak czyścić i konserwować nasze produkty

  • żaluzje poziome aluminiowe i drewniane

    W przypadku drewna, środkami ochrony do drewna, przecieranie każdej lameli z osobna. Elementy plastikowe można przetrzeć wodą z płynem do naczyń. Nie płukać żaluzji w wodzie. Elementy metalowe będą rdzewieć. Mechanizmy można smarować środkami smarującymi typu WD40 lub smarem silikonowym w spreyu. Elementy uszkodzone można wymienić na nowe.

  • rolety materiałowe

    Czyszczenie elementów plastikowych lub aluminiowych środkami np: płyn do mycia naczyń rozcieńczony w wodzie lub mleczko do pielęgnacji elementów plastikowych i metalowych. Materiału nie czyści się ze względu na możliwość uszkodzenia struktury tkaniny. Dobre materiały w zależności o gatunku potrafią wytrzymać od 5 do 10 lat. Po zużyciu lub uszkodzeniu można sam materiał wymienić. Materiały są pokryte impregnatem który powoduje że materiał jest antystatyczny, nie przyciąga kurzu i nie blaknie pod wpływem słońca w krótkim okresie. Mechanizmy można smarować środkami smarującymi typu WD40 lub smarem silikonowym w spreyu. Elementy uszkodzone można wymienić na nowe.

  • żaluzje pionowe

    Czyszczenie elementów plastikowych lub aluminiowych środkami np: płyn do mycia naczyń rozcieńczony w wodzie lub mleczko do pielęgnacji elementów plastikowych i metalowych. Materiału nie czyści się ze względu na możliwość uszkodzenia struktury tkaniny. Dopuszczalne jest czyszczenie materiału w specjalnej maszynie z odpowiednimi detergentami pod warunkiem sprawdzenia materiału ( próbki ) na uszkodzenie i czyszczenie. Czyszczenie chemiczne może nie doczyścić tkaniny w przypadku mocnego zabrudzenia. Mechanizmy można smarować środkami smarującymi typu WD40 lub smarem silikonowym w spreyu. Elementy uszkodzone można wymienić na nowe

  • rolety zewnętrzne aluminiowe

    Elementy plastikowe można przetrzeć wodą z płynem do naczyń. Mechanizmy można smarować środkami smarującymi typu WD40 lub smarem silikonowym w spreyu. Elementy uszkodzone można wymienić na nowe. Rolety wyposażone w elementy służące do obsługi ręcznej powinno się serwisować co około 3 do 4 lat. Zużyte elementy wymienić na nowe np: sznurek ,rolka prowadząca sznurek, mechanizm zwijający, wieszaki. W przypadku rolet sterowanych elektryczne serwis powinien być przeprowadzony co 4 - 5 lat, w celu sprawdzenia zużycia wieszaków i poprawności działania silnika.

  • plisy

    Czyszczenie elementów plastikowych lub aluminiowych środkami np: płyn do mycia naczyń rozcieńczony w wodzie lub mleczko do pielęgnacji elementów plastikowych i metalowych. Materiału nie czyści się ze względu na możliwość uszkodzenia struktury tkaniny. Dobre materiały w zależności o gatunku potrafią wytrzymać nawet od 10 do 15 lat. Po zużyciu lub uszkodzeniu można sam materiał wymienić. Materiały są pokryte impregnatem który powoduje że materiał jest antystatyczny, nie przyciąga kurzu i nie blaknie pod wpływem słońca w krótkim okresie. Przy nie których materiałach możliwe jest pranie/ płukanie materiału w temperaturze około 30 stopni z niewielką ilością detergentu bez czyszczenia gąbką. Próbę taką najlepiej wykonać na produkcie z pomieszczenia najmniej ważnego lub gdzie jest tylko 1 produkt. Po umyciu zamontować produkt w pozycji złożonej. Po wyschnięciu sprawdzić działanie i materiał pod kątem efektu czyszczenia. Na materiale mogą zostać zacieki. Elementy uszkodzone można wymienić na nowe, jeżeli są dalej produkowane.

  • moskitiery ramkowe

    Można myć wodą z dodatkiem detergentu. Najlepiej gąbką i spłukać. Ramka jest aluminiowa z siatka z włókna szklanego pokryta winylem. Uszkodzoną siatkę można wymienić.

  • Markizy tarasowe lub balkonowe

    Czyszczenie elementów plastikowych lub aluminiowych środkami np: płyn do mycia naczyń rozcieńczony w wodzie lub mleczko do pielęgnacji elementów plastikowych i metalowych. Mechanizmy można smarować środkami smarującymi typu WD40 lub smarem silikonowym w spreyu. Elementy uszkodzone w zależności od systemu można wymienić na nowe. Materiały są pokryte impregnatem ( teflon ) który chroni materiał przed warunkami atmosferycznymi.

    Podczas użytkowania markizy należy postępować zgodnie z poniższymi zaleceniami, których nieprzestrzeganie może doprowadzić do uszkodzenia markizy:

    • W przypadku wystąpienia opadów deszczu, śniegu lub silnego wiatru należy bezzwłocznie zamknąć markizę
    • Markiza jest przystosowana do pracy w temperaturze od 0°C do + 65°C
    • Markizy z napędem elektromechanicznym mogą być używane tylko do pracy w ruchu przerywanym. Ciągła praca silnika markizy nie może przekroczyć 4 minut
    • W przypadku zastosowania napędu elektromechanicznego zaleca się stosowanie czujnika wiatrowo - słonecznego
    • Nie należy przebywać pod markizą podczas jej otwierania bądź zamykania
    • Nie można umieszczać jakichkolwiek przedmiotów na ramionach lub pokryciu markizy
    • Zaleca się aby tkanina przed zamknięciem markizy była czysta i sucha aby uniknąć jej uszkodzenia
    • Nie należy dokonywać własnoręcznych napraw i modyfikacji w mechanizmach i konstrukcji markizy
    • W przypadku nieprawidłowego działania markizy należy skontaktować się z producentem
    • W przypadku awarii systemu zawieszenia markizy należy ją zabezpieczyć w danym położeniu do momentu przybycia ekipy serwisowej

    W markizach stosuje się tkaniny PARA o nazwie Tempotest, które doskonale sprawdzają się na zewnątrz. Tkaniny te objęte są 8-letnią gwarancją producenta. Zalety tkanin Tempotest:

    • Odporne na blaknięcie kolorów
      Siła słońca potrafi zmienić kolor nawet wytrzymałych barwników, jednak dzięki rozwiązaniom firmy PARA tkaniny Tempotest są odporne na blaknięcie przez długie lata, co potwierdza 8-letnia gwarancja
    • Odporne na zabrudzenia
      Podczas użytkowania markizy czasami nie jest trudno o przypadkowe zabrudzenia. Teraz nie trzeba się ich obawiać, ponieważ tkaniny Tempotest są odporne na zabrudzenia tłuszczem, ziemią, solą, nie chłoną wody czy innych płynów, nie powstają na nich plamy
    • Odporne na grzyby
      Każda tkanina umieszczona na zewnątrz jest narażona na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych oraz działanie grzybów i pleśni. Tempotest to rozwiązanie najlepsze z możliwych – tkaniny są odporne na działanie pleśni i grzybów.
    • Oddychające
      Ważną cechą materiałów Tempotest jest przepuszczalność powietrza. Dzięki temu materiał oddycha, nie utrudnia wymiany powietrza na powierzchni tarasowej czy balkonowej, szybciej schnie i na dłużej zachowuje żywotność.Ogólne zalecenia